Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Nasza szkapa - Motyw dziecka/dzieciństwa

Felek, Wicek i Piotruś Mostowiakowie to dzieci, które nie zaznały w swoim życiu dostatku. Przez cały okres dzieciństwa w domu brakowało pieniędzy. Rodziny nigdy nie było stać na dziecięce zachcianki. Gdy ojciec stracił pracę w domu zaczęło brakować nawet jedzenia. Dzieci przyzwyczajone do wyrzeczeń z euforią zareagowały na decyzję o sprzedaży ich łóżka. Cieszyły się, że w ten sposób pomogą rodzicom. Koledzy na podwórku także podziwiali ich postawę. Chłopcy wreszcie czuli się naprawdę dorośli i dumni. Pozostała im jedynie ukochana szkapa. Darzyły zwierzę ogromną miłością. Przyzwyczaiły się, że przedmioty, nawet te najbardziej cenne pamiątki rodzinne rodzice wyprzedają, aby zamienić je na jedzenie, jednak nie przyszło im nigdy na myśl, że ojciec sprzeda szkapę. Zwierzę było w rodzinie od zawsze i było jej częścią. Wieść o oddaniu i jej bardzo zasmuciła dzieci. Pogodziły się jednak z tą decyzją, ponieważ życie matki było dla nich cenniejsze. Na tym nie kończą się ich cierpienia. Niedługo po stracie szkapy zmarła ich ukochana matka.

 

Felek, Wicek i Piotruś na zawsze zapamiętali te przykre wydarzenia. Nie wiemy jak zakończyła się ich historia. Wiemy jedynie, że pozostały same z ojcem bez środków do życia. Wicek stracił nadzieję, że istnieją w życiu cenne rzeczy, która jak mówi „są na zawsze”.